Our Foundation Governors are appointed by The Diocese of Leeds

(We have a vacancy for a Foundation Governor)

 

Parent Governors are voted in by Parents/Carers of children attending our school.

The LEA Governor is appointed by the Local Authority. (We have a vacancy for a LEA Governor)

Staff Governor is appointed by the staff.

 

Each Governor's term of office is 4 years.

 

Register of Governor's Interests

None of our Governors have a business or Financial interest in our school or any other educational establishment.Only one Governor, Fr Martin Kelly has a governance role linked to other schools - He is Board Member of the Blessed Peter Snow Academy Trust.

There are no familial relationships between any of our Governors and members of staff.

The following Governors are employees: Mr M Brennan & Mrs Louise Land

 

GOVERNOR ATTENDANCE REGISTER 2017-18

Links

Committees

Admissions

Chair - Lindsey Conway

Paul Flanagan

Helen Mellor

Mark Brennan

Fr. Martin Kelly

 

 

 

Appeals/Disciplinary 

Chair - Helen Mellor

Mark Brennan

Emma Coughlan

 

 

 

 

 

Child Protection & Safeguarding

Emma Coughlan

Helen Mellor

Mark Brennan

Chair (tbc)

 

 

 

 

Head's Review

 

Chair - Deacon John Walsh

David Hymas

Emma Coughlan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resources Committee

(Finance, Premises, HR, Capital Projects, Health & Safety, Personnel)

 

Chair - tbc

Deacon John Walsh

David Hymas

Fr Martin Kelly

Lyndsey Conway

Paul Flanagan

Mark Brennan

 

 

 

Pupil Committee

(Catholic Life, Curriculum Matters (Standards & Effectiveness), Policies,  Out of School Club, SEN, School Data,Safeguarding) 

 

Chair - Emma Coughlan 

David Hymas

Fr Martin Kelly 

Deacon John Walsh

Helen Mellor

Mark Brennan 

Meet Our Governors 2018-19

 

Chair of Governors

Mr David Hymas

Term of Office

01.09.2015 - 31.08.2019

Foundation Governor

EYFS, Sports Premium Governor Training Lead, Heads Review, Resources Committee, Pupil Committee

Foundation Stage Class Governor

 

I was appointed Foundation Governor at St Mary’s in 2014, in 2017 I was appointed Chair of Governors.

As Chair of Governors I hope to write to you each term to give you some idea of the major activities of the Governing Body at that time.

I look forward to meeting as many of you as possible and please feel free to contact me via the school office if you have any questions.

Thank you for your continued support.  

I am a parent of two daughters currently attending St. Mary’s Margaret and Elizabeth.

I work at All Saints’ Catholic College in Huddersfield and live in Sowerby Bridge with my wife and children.

My background is in sports coaching and in my spare time I enjoy cycling and going on family holidays.

Ex Officio

Mr Mark Brennan

Headteacher

Term of Office

Commenced 01.09.2009 - Ends when post is ended

Child Protection & Safeguarding, Admissions & Appeals, Resources Committee, Pupil Committee

 

I was appointed as Headteacher of St Mary's in 2009 and since then it has been my privilege to work with the Governing Body to ensure that our school continues to thrive and improve.  I have been a teacher since 1985 and I have worked across the Leeds Diocese in 7 different Catholic schools. I was the Headteacher in two other schools in Leeds and Boston Spa before 2009.

My wife and I have two children (Daniel & Anna) who are in their early 20's.  In my spare time I like to go down to the gym, spend time in the garden and sing in a choir called Chordiality.  It will probably come as no surprise that I also like my holidays abroad!

Parish Priest

Rev. Martin Kelly

 

Parish Priest

Term of Office

01.09.2015 - 31.08.2019

Foundation Governor

 RE & Faith Life Lead, Resources Committee, Pupil Committee, Admissions.

4/3R Class Governor 

 

I have had the privilege of being a governor at Saint Mary's Catholic Primary School since being appointed parish priest of Saint Mary's parish in February 2016. It is a joy to be associated with such a wonderful school. It is a particular delight to see how the Catholic ethos of the school drives every area of school life. As a former youth chaplain in the diocese, I am very keen to ensure that we do all that we can to ensure that the young people within our diverse community are given the opportunity to live life to the full. In my spare time I enjoy cooking and reading. I also enjoy long walks with my dog.

Deacon John Walsh

Term of Office

01.09.2015 - 31.08.2019

Foundation Governor

RE & Faith Life Lead, Heads Review, Resources Committee, Pupil Committee

Y6 Class Governor

 

I was appointed as a Diocesan Foundation Governor in 2013 and am delighted to be part of the Governing Body of St Mary's.  I relish the opportunity to be part of such a wonderful school and to help all concerned to ambitiously achieve their full potential.  I am a Permanent Deacon in St Mary's, Halifax, in the Diocese of Leeds.

 Previously, I worked for Halifax PLC, which became part of HBOS PLC and then Lloyds Bank for over 30 years and retired as an IT Director for Lloyds Commercial Bank. Here I developed many skills and experiences which I can now leverage for the benefit of the school.  My wife, Caroline, and I have three grown up children (Kathryn, Sean and Liam)

Mrs Helen Mellor

Term of Office

01.09.2017 - 31.08.2021

Foundation Governor

EYFS, Child Protection & Safeguarding, Admissions & Appeals, Pupil Committee

Foundation Stage Class Governor

Knowing that my eldest son, Isaac, was starting school this year, I wanted to find a way in which I could participate in the life of St Mary's. As such, I am now a new member of the Governing Body, having been appointed as a Foundation Governor from the start of this current academic year, 2017/18. I also have two other children, Tobias and Leah, who will be joining St Mary's over the coming years and so am looking forward to a long journey in helping the school continuously grow and improve. 

My working background is in Education as I am a qualified primary teacher and I am also an active member of our Catholic community; I can be found each Sunday at 9:30am Mass at St Albans where I run the Children's Liturgy and help the children of the Parish to prepare for their Sacraments.

Mrs Emma Coughlan

Term of Office

01.09.2015 - 31.08.2019

Parent Governor

SEN Lead, Child Protection & Safeguarding, Head's Review, Pupil Committee

 Y3/4 Class Governor

 

I have had the pleasure and privilege of being appointed as parent Governor at St Mary’s  since 2014. 

Prior to applying for the role as parent governor I was an active member of the school’s Parent & Teacher Association. 

I am mum to Oliver and Beth.  Oliver is now at senior school and Beth is now in year 5.  My other job – the one that pays the bills is Consultant.  I have worked primarily in HR specialising in Pensions for the last 15 years.  I am currently consulting for a large local Financial Services Organisation, managing their Pensions Operations.

 I live in Lindley with my husband and two children.  I love shopping, spending quality time with my family and friends, and holidays where the sun is guaranteed to shine!

Mrs Lindsey Conway

Term of Office

01.09.2016 - 31.08.2020

Parent Governor

SEN Lead, Admissions & Appeals, Resources Committee

2M Class Governor

 

 

 

 

I have had the pleasure and privilege of being appointed as parent Governor at St Mary’s  since September 2016. 

I am mum to Erin who is now in year 5.  Therefore I have an active interest in helping the school to provide an outstanding education and supportive community for all of its pupils.

I am the Technical Sales Administrator for a local foundry producing cast iron drainage which is a full time and very enjoyable job.

 I have lived in Halifax all my life and in my spare time, with my husband and Erin, I love caravanning, cycling and geo-cache expeditions!

Mr Paul Flanagan

Term of Office

01.09.2015 - 31.08.2019

Foundation Governor

Health & Safety Lead, Admissions & Appeals, Resources Committee

5P Class Governor

 

I am a Foundation Governor and have been part of the Governing Body since 2012.

I have two children, Daisy and Gregory.  Daisy is now in High school, Gregory still attends St. Mary's and therefore I have an active interest in helping the school to provide an outstanding education and supportive community for all of its pupils.

In my spare time I am a keen cyclist both recreationaly and competitively, and enjoy cooking and reading. I also have a passionate interest in stained glass and recently completed an MA in Stained Glass Conservation. 

Mrs Louise Land

 

Term of Office

11.09.2018 - 31.08.2022

Staff Governor

 

I graduated from the University of Hull in 2007 and was lucky enough to begin teaching at St Mary’s straight away. As a former pupil, it has always held special memories for me and I was delighted at being given the opportunity to be part of the teaching staff. The majority of my teaching experience has been in Year 3 and 4 and it is a pleasure to watch the children I first meet as 7 or 8 year olds mature and develop throughout their time in Key Stage 2. One of the most significant aspects of my job is supporting the children as they prepare to receive the sacraments of Confession and Communion in year 3. It is a privilege to be part of their journey of faith at such a special and memorable time.

LEA Governor:  Vacant Position

 

Mrs Anne Hardy

Clerk to the Governors

 

Training Co-ordinator

 

Mr Steve Woodhead 

Term of Office 

13.01.2017 - 31.08.2021 .(Resigned Aug. 2018)

Child Protection & Safeguarding Lead, Resources Committee

Specific Link to DSL (Mr Brennan) & Mrs Pollard

 

Mrs Jenifer Karuna

 

Term of Office 

03.01.2017 - 31.08.2020 (Resigned Aug 2018)

Foundation Governor

Pupil Committee, Disciplinary

5G Class Governor

 

Mr Daniel Chapman 

     

Term of Office

01.09.2015 - 31.08.2019 Resigned - 11.09-18

Staff Governor

Child Protection & Safeguarding,

Pupil Committee